Velkommen til vores hjemmeside...

Klubben hvor glade medlemmer mødes med musikken som omdrejningspunkt og hvor det sociale samvær er en vigtig forudsætning for en levende klub med tilfredse medlemmer.

Harmonikaklubben stammer fra Reersø, men holder i dag til i Svebølle, da det er mere centralt, når medlemmerne kommer fra store dele af Vestsjælland.

På vores hjemmeside findes oplysninger om klubben, f.eks. dens histore og dens formål og vedtægter. Du kan også se billeder og små videoklip fra nogle af vores arrangementer, ligesom du under "aktiviteter" altid kan se, hvor klubben skal underholde i den kommende tid.

Vi giver nogle små, gratis koncerter hvert år - f.eks. et lille udendørs træf Kristi Himmelfartsdag ved Fårehuset på Reersø. Et par gange om året holder vi Åbent Hus i Aktivitetscentret Åvangen i Svebølle, hvor alle er velkommen til at komme og lytte til vores musik. Følg med og få datoer og anden info på vores hjemmeside under punktet "aktiviteter".

Spiller du selv et instrument og savner du at være sammen med andre om musikken, så skal du måske overveje, om et medlemskab af Reersø Harmonikaklub vil være noget for dig.Log ind under punktet "om klubben" og få lidt mere at vide.

Har du - eller kender du nogle - som kan have brug for afslappet, musikalsk underholdning, så kontakt os bare helt uforpligtende. Se under "bestyrelsen" hvortil du kan ringe eller skrive - du er altid velkommen til at kontakte mig for en snak om mulighederne.

Venlig hilsen Ole Jensen - formand

Formand Ole Jensen

Formand Ole Jensen

Fårehuset på Reersø

Fårehuset på Reersø

Reersø Kirke

Reersø Kirke

Reersø Kro

Reersø Kro